4th World Children and Youth Choral Championship

St. Petersburg, Russia, February 22 – 26, 2017

 Programme of performances

 Download programme 2017, .pdf

 

Wednesday, February 22

 

18.00 Concert hall of the “St. Petersburg Hotel”

 (Pirogovskaya emb., 5/2)

            

OPENING CEREMONY OF THE CHAMPIONSHIP, Gala сoncert

 

Thursday, February 23

 

1/8 FINAL. Competitive performances of participants

 

Swedish Lutheran Church of St. Catherine

 (Malaya Konyushennaya, 1/3, lit. B), M. «Nevsky Prospect»          

 

11.30 – Subgroup 1 (age from 9 to 11 years old)

 

Junior сhoir of Children’s Music School № 1 named after S.I. Taneev (Vladimir, Russia), artistic director – Galina Egorova

Choir «Harmony» (Revda, Sverdlovsk region, Russia), artistic director – Elena Petukhova

Vocal and choral group «Scarlet Sails» of the Composite social center for Priozersk’s population (Priozersk, Russia), artistic director – Irina Romanova

Middle choir of Children’s Music School № 33 of the Primorsky district (St. Petersburg, Russia), artistic director – Svetlana Teterina

Junior Choir of the Studio and School of St. Petersburg State Conservatory named after N.A. Rimsky-Korsakov district (St. Petersburg, Russia), artistic director – Maria Romanova

 

15.00 – Subgroup 3 (age from 11 to 13 years old)

 

Children’s choir «Rainbow of Hope» (Kopeysk, Chelyabinsk region, Russia.), artistic director – Tatiana Volkova

Vocal and choral ensemble «Ensolei» (Izhevsk, Russia), artistic director – Natalia Gorbunova

Сombined choir «Cantus Cor» of Children’s School of Arts № 6 (Lipetsk, Russia), artistic director – Elena Serova

The Children’s Choir «Aquarelle» of Children’s Music School № 24 (St. Petersburg, Russia), artistic director – Ekaterina Zhavoronkova

 

18.30 – Subgroup 5 (age from 13 to 16 years old)

 

Children’s сhoir «Consonance» of Children’s School of Arts named after G.V. Sviridov (St. Petersburg, Russia), artistic director – Marina Fursova

Choir of the senior classes of Children’s Music School №1 named after S.I. Taneev (Vladimir, Russia), artistic director – Elena Zorina

Children’s choir «Classic» (Lys’va, Perm region, Russia), artistic director – Natalia Sizova

Children’s choir «April» (Gatchina, Russia), artistic director – Elena Kosareva

Choir of the senior classes of choral department of Children’s Music School № 4 (Orenburg, Russia), artistic director – Natalia Yakhontova

 

1/8 FINAL. Competitive performances of participants

 

Concert Hall of the St. Petersburg Musical and Pedagogical College

(Voskova, 1), M. «Chkalovskaya», «Gorkovskaya», «Sportivnaya»

 

11.30 – Subgroup 2 (age from 10 to 12 years old)

 

Boys’ choir «Spartito» from Ventspils Secondary School № 4 (Ventspils, Latvia), artistic director – Regīna Laure

Children’s choir «Blagovest» of Children’s School of Arts № 13 (Perm, Russia), artistic director – Natalia Zueva

Children’s chamber choir “Overture” of Cultural center «Berendey» (Moscow, Russia), artistic director – Olga Ostrovskaya

Concert choir «Perezvony»of Odintsovo Children’s School of Arts «Classic» (Odintsovo, Moscow Region, Russia), artistic director – Elena Cherkashina

Middle choir of musical and choral studio «Galaxy» (St. Petersburg, Russia), artistic director – Julia Grebenshchikova

Boys choir «Iskra» of Children’s (Youth) Creativity Palace «On Lenskaya» of Krasnogvardeyskiy district (St. Petersburg, Russia), artistic director – Elena Vorobyeva

 

15.00 – Subgroup 4 (age from 13 to 16 years old)

 

Choir «Kant» of Children’s Music School № 1 (Brest, Republic of Belarus), artistic director – Svetlana Borysiuk

Senior choir «Kapel'» of House of Culture «Dream» (Selyatino village, Naro-Fominsk district, Russia), artistic director – Oksana Krytieva

Children’s choir «Cantilena» of Children’s School of Arts named after S.P. Diaghilev (Moscow, Russia), artistic directors – Irena Sarnatskaya and Elena Salyuk

Chorus «Neva Aquarelle» of the Children’s School of Arts of Krasnoselsky district (St. Petersburg, Russia), artistic director – Natalia Timofeeva

Daugavpils 3rd Secondary School choir of 5th-12th grades (Daugavpils, Latvia), artistic director – Maruta Velichko

Senior girls сhoir of the St. Petersburg Сhildren’s School of Arts named after D.S. Bortniansky (St. Petersburg, Russia), artistic director – Olga Stolpovskikh

 

18.30 – Subgroup 6 (age from 17 to 25 years old)

 

Kaunas University of Technology academic choir «Jaunystė» (Kaunas, Lithuania), artistic director – Danguolė Beinarytė

Female choir of the St. Petersburg Music College named after N.A. Rimsky-Korsakov (St. Petersburg, Russia), artistic director – Sergey Ekimov, choirmaster – Anatoly Rybalko

Youth choir «Kapel'» of House of Culture «Dream» (Selyatino village, Naro-Fominsk district, Russia), artistic director – Oksana Krytieva

Choir «Kama cantabile» (Perm, Russia), artistic director – Larisa Jurkova

Choir the Naval Institute of the Marine Corps of Peter the Great (St. Petersburg, Russia), artistic director – Galina Kudrina

Youth Choir (amateur) of Saratov State University named after N.G. Chernyshevsky (Saratov, Russia), artistic director – Anastasia Palamarzha

Riga Secondary School № 45 choir (Riga, Latvia), artistic director – Baiba Milzarāja

 

 

Friday, February 24

 

BRONZE TOUR. Competitive performances of participants

 

11.30 – White Hall of the St. Petersburg Polytechnic University

              Peter the Great

(Politehnicheskaya str., 29), М. «Politehnicheskaya»

 

1/4 FINAL. Competitive performances of participants

 

15.00 – White Hall of the St. Petersburg Polytechnic University

              Peter the Great

(Politehnicheskaya str., 29), М. «Politehnicheskaya»

 

Subgroups 4, 5, 6

 

Saturday, February 25

 

1/4 FINAL. Competitive performances of participants

 

11.30 – Assembly Hall of the St. Petersburg State University

 (Universitetskaya emb., 7-9, lit. A, entrance from the street Mendeleyevskaya)

  1. «Vasileostrovskaya», «Sportivnaya», «Admiralteiskaya»

 

Subgroups 1, 2, 3

 

Sunday, February 26

 

SEMIFINAL and FINAL

 

11.00 St. Petersburg Academic State Capella

(Moyka, 20), M. “Nevsky prospect”

 

GRAND PRIX TOURNAMENT, presentation of awards

CLOSING CEREMONY OF THE CHAMPIONSHIP